Wypływam na suchego przestwór Internetu, aby wyszukiwać materiały, które mogą być pomocne w nauczaniu języka przez nauczycieli, jak również samokształceniu się szerokich mas Internautów w dziedzinie językowej.

You’d be the judge to projekt twórców strony www.justice.gov.uk, która zawiera materiały dla prawników, prawniczek i tym podobnych zawodów. Ten projekt jest jednak skierowany do zwykłych zjadaczy chleba, którym ma pokazać jakimi ścieżkami chadza sprawiedliwość w Wielkiej Brytanii i jakimi wytycznymi kierują się tamtejsi sędziowie wydając wyroki. Droga do celu wiedzie przez osiem typowych spraw zaprezentowanych w formie fabularyzowanych filmów (lub ich transkrypcji – co kto lubi) wraz z klarownym komentarzem.

To wielki wór słownictwa używanego w świecie prawniczym, doskonałe na zajęciach z języka angielskiego jak i w procesie samokształcenia. Postanowiłem ułatwić jego wykorzystanie w praktyce tworząc dość szczegółowe listy słów i wyrażeń z filmów i wyskakujących w trakcie ich oglądania okienek. Dla dysponujących mniejszą ilością wolnego czasu stworzyłem również podobne listy z tłumaczeniami.

Sugerowana procedura nauki, przynajmniej w przypadku samouków, jest podobna jak w Kanapkach językowych®️:

1. oglądasz wszystkie filmy z sekcji
2. ogarniasz słownictwo zamieszczone poniżej, na przykład za pomocą Quizlet.com lub Anki, lub z PDF
3. oglądaszfilmy ponownie, rozumiejąc zauważalnie więcej.

W razie dysponowania mniejszymi zapasami czasu, można opuścić punkt 1 lub 3. Plik PDF do ściągnięcia:

 
 
 

Liczę na uwagi, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.