Zamiast bawić się w naukę języka poprzez ciągłe wypełnianie luk, trzeba czasem wypłynąć na głębsze wody, by eksplorować szlaki, którymi pływają native speakerzy. Jednym takim szlakiem jest wypełnienie testu osobowości o nazwie Enneagram.

Jest to test składający się z ponad 100 pytań, których zadaniem jest przypisanie badanej osobie jednego z 9 podstawowych typów osobowości. Krótki internetowy research mówi, że Enneagram nie jest uznawany przez większość psychologów za test oparty na przesłankach naukowych. Choć osobiście byłem zadziwiony jak bardzo opis mojego typu (5w4) odpowiadał moim o sobie wyobrażeniom, jego wynik należy traktować z przymrużeniem oka. Traktować go należy jako specyficzne, nieszablonowe ćwiczenie językowe.


Link do testu
Słownictwo na Quizlet.com:
 一 more basic
 一 more advanced
 一 whole test
PDF ze słownictwem


Dla uczących się języka

Jak zatem podejść do ćwiczenia? Standardowo w ramach Kanapki językowej proponuję (1) obejrzenie wideo lub przeczytanie materiału, (2) naukę słownictwa i (3) powrót do materiału źródłowego. W przypadku Enneagramu możesz postąpić podobnie:

(1) zrobić test,
(2) przestudiować słownictwo i
(3) zrobić test ponownie.

Fakt nauczenia się słownictwa może zmienić wynik. Żeby zaoszczędzić na czasie, możesz też zastosować podejście uproszczone:

(1) nauczyć się słownictwa, czy to za pomocą Quizlet.com, czy listy słów w PDF-ie dostępnych powyżej, a następnie
(2) podejść do testu.

Odpowiedź na ponad sto pytań, z których wiele wymaga zastanowienia zajmuje dłuższą chwilę.

Ważną kwestią jest zrobienie całego testu za jednym zamachem. Strona, z której korzystałem i do której link podaję poniżej, nie zapamiętuje udzielonych odpowiedzi. Jeśli ją zamkniesz przed wypełnieniem całego testu, będziesz musiał(a) rozpocząć od początku.

Dla nauczycieli

Nauczyciele i korepetytorzy również mogą skorzystać z testu i gotowej, przetłumaczonej listy słów w trakcie lekcji z uczniami średniozaawansowanymi i zaawansowanymi. Jedną z opcji jest wspólne zrobienie testu połączone z dyskusją na temat niektórych pytań i co trudniejszych zagadnień gramatycznych na jednej lekcji oraz omówienie wyniku testu na drugiej. Zadaniem domowym może być zrobienie testu w języku angielskim z członkiem rodziny lub znajomym, uczeń wtedy pełni rolę nauczyciela wyjaśniającego nieznane słowa i wyrażenia. Nie od dziś wiadomo, że jedną z najskuteczniejszych metod na naukę jest nauczanie innych.

Test można też zrobić w grupie uczniów średniozaawansowanych i zaawansowanych. Każdy go wykonuje osobno na swoim smartfonie, wszyscy omawiają nowe słownictwo, które jest zapisywane na tablicy. Drugim krokiem jest nauka słownictwa z tablicy i/lub gotowej listy dołączonej do niniejszego wpisu. Trzecim omawianie wyników testu – uczniowie przedstawiają swój typ osobowości oraz mówią, czy zgadzają się z opisem na stronie i uzasadniają dlaczego. Oczywiście nie należy nikogo do tego zmuszać, wielu uczniów może mieć problem, żeby się tak otworzyć przed innymi ludźmi. Czwartym krokiem może być zrobienie testu z członkiem rodziny lub znajomym.

Ze względu na długość testu, lekcja musi być intensywna. Na zrobienie testu wraz z choćby szybkim tłumaczeniem lub tłumaczeniem nowego słownictwa, czy to z pojedynczym uczniem czy z grupą, należy przeznaczyć minimum godzinę. Podkreślę – godzinę na zrobienie testu, nie wliczam w to wyjaśnienia, o co chodzi w ćwiczeniu bądź sprawdzenia obecności. Najbezpieczniej zatem wprowadzić temat na wcześniejszych zajęciach lub przeznaczyć na zrobienie testu 1,5 godziny, o ile to możliwe.

Test jest dostępny również po polsku, a także w języku niemieckim, francuskim i niderlandzkim, zwanym niekiedy holenderskim. Ponieważ te języki nie są moją specjalnością, nie podjąłem się stworzenia listy słów z tłumaczeniami, ale jeśli ktoś takową dysponuje lub stworzył samemu i chce się nią podzielić, z chęcią ją tutaj zamieszczę!

Ciekawym ćwiczeniem może być przejście testu w języku obcym, a następnie ojczystym. Może okazać się, że różny odbiór pytań w obu językach może mieć przełożenie na różne wyniki w testach. A może się okazać, że twoje Ja ma inne osobowości w dwóch różnych językach!