Karty Do Ćwiczenia Zdań Warunkowych Wydawnictwa REGIPIO

Rzadko natrafia się na materiały do nauki języka, które się nienawidzi i od których jest się jednocześnie uzależnionym. Nienawidzę kart do ćwiczenia zdań warunkowych wydawnictwa REGIPIO, a używam ich z niemal każdym uczniem, który wymaga wprowadzenia bądź przećwiczenia zdań warunkowych.

Do dyspozycji nabywca otrzymuje kilka zestawów ćwiczeń dla każdego z trzech podstawowych typów zdań warunkowych. W każdym z pudełek zestaw bez mała stu kart do czterech gier karcianych wraz z książeczką z instrukcjami, dla zdań warunkowych typu pierwszego i drugiego po polsku, a dla trzeciego po angielsku. Karty można w razie potrzeby wymieszać, do kart każdego rodzaju zdań przypisany jest jeden kolor.

Gier jest cztery. Najbardziej klasyczną jest Czarny Piotruś, w której losuje się karty od swoich przeciwników w poszukiwaniu pasujących do siebie par. W innych wersjach gry parami są podobne do siebie ilustracje – jak to w grach przeznaczonych dla dzieci – w tej, która leży obok klawiatury, na której piszę te słowa, dobierać należy karty ze współgrającymi końcami i początkami zdań. If you commit a serious crime, you will go to jail. Zdania są uślicznione ilustracjami, na przykład włamywacza w kominiarce na jednej, złamanego więźnia na drugiej karcie. Gdy znajdzie się parę, odkłada się ją na stół. Przegrywa osoba, która zostanie z ostatnią kartą nie do pary.

Karty Do Ćwiczenia Zdań Warunkowych Wydawnictwa REGIPIO

Dla pozostałych gier twórcy sugerują przyznanie 1 punktu za każde prawidłowe i sensowne zdanie.

Drugą grą jest Łańcuszek. Na dwudziestu dwustronnych kartach znajdują się wyrażenia, z których należy utworzyć historyjki ze zdań warunkowych. Każde kolejne wyrażenie jest najpierw początkiem zdania, a następnie jego końcem: jeśli wydarzy A, to wydarzy się B. Jeśli B, to C. Jeśli C, to D. Jeśli D, to E.

If Bob isn’t good at boxing, his friends will laugh at him. If his friends laugh at him, Bob will be more determined. If Bob is more determined, he’ll practice harder. If he practices harder…

Karty Do Ćwiczenia Zdań Warunkowych Wydawnictwa REGIPIO

Co by było, gdyby… to trzecia gra. Po czterdzieści dwustronnych kart w każdym zestawie zawiera 4 zdania obrazujące pewne znane z życia lub historii sytuacje na jednej stronie karty i powiązane z nimi zdania warunkowe po jej drugiej stronie. Zadanie polega na utworzeniu zdań warunkowych na podstawie tych krótkich wskazówek:

Putting your finger into the socket means getting electrocuted. If you put your finger into the socket, you’ll get electrocuted.

The dog Laika was the first dog to be taken into space, so it became famous all over the world. If the dog Laika hadn’t been the first dog to be taken into space it wouldn’t have become famous all over the world.

 

Karty Do Ćwiczenia Zdań Warunkowych Wydawnictwa REGIPIO

Ostatnią grą jest Deszcz pytań. Na dwudziestu znowu dwustronnych kartach znajdują się pytania, po 4 na każdej stronie, w sumie 160, na podstawie których tworzy się samodzielnie zdania, wymuszające użycie konkretnego typu zdania. Nic dodać, nic ująć. Nie trzeba mieć ułańskiej fantazji, żeby te zdania tworzyć, można wykorzystać treść pytań.

Karty Do Ćwiczenia Zdań Warunkowych Wydawnictwa REGIPIO

Zasady gier w ich podstawowych wersjach są proste – jeśli utworzysz więcej poprawnych zdań warunkowych, wygrasz. W instrukcjach pojawiają się sugestie dla belfrów na temat tego, jak zorganizować rywalizację, np. w Co by było, gdyby… gracze mają losować sobie na przemian karty i czytać sytuacje przeciwnikowi, ale nikt z wydawnictwa REGIPIO tego tak naprawdę nie sprawdza i można tworzyć swoje własne zasady. Co niekiedy jest nawet wskazane, mniej zaawansowani gracze docenią możliwość przeczytania karty zamiast wysłuchania jej zawartości z ust przeciwnika o niedoskonałej wymowie.

Ponieważ zawartość kart obejmuje szeroką gamę sytuacji, więc i słownictwo na nich wydrukowane jest różnorodne. Karty nadają się do samodzielnej nauki, ponieważ do każdego zestawu jest dołączony klucz odpowiedzi.

Jakość wykonania oceniam wysoko. Pudełka są mocne i sztywne, od zewnątrz z nadrukowaną kolorową folią, która chroni przed wilgocią. Niechcący sprawdziłem. Karty, choć już nie takie hydrofobowe (też sprawdziłem), są wykonane z grubego, połyskliwego kartonika, są kolorowe i zadrukowane przyjemną dla oka czcionką. WordArt-owe zdobienia można wybaczyć. A ilustracje z Czarnego Piotrusia widać, że stworzone przez profesjonalistę, są estetyczne i wykonane w jednym stylu. Z tych powodów karty znajduję udanym materiałem edukacyjnym i skuteczną metodą nauczania.

Karty Do Ćwiczenia Zdań Warunkowych Wydawnictwa REGIPIO

Zestaw da się też łatwo nienawidzić. Niektóre łańcuchy zdań silą się na oryginalność i dowcipność, jednak wychodzą śmieszne w sposób żenujący. Niektóre z zadań/pytań są infantylne:

If Ben had paid the bills, his electricity supplier wouldn’t have cut off the electricity. If his electricity supplier hadn’t cut off the electricity, he would have had access to the Internet. If he had had access to the Internet, he would have finished his important project. If he had finished his important project, his manager would’ve been satisfied with his work. If his manager had been satisfied with his work, Ben would have felt motivated to work more. If he had been motivated to work more, he would have earned more money. If he had earned more money, he would have been able to pay the electricity bills.

What will you do if you wake up tomorrow feeling lazy and don’t want to go to work/school?

Will you interrupt your sister if she’s working on an important task later today? Why?

If you were a scientist, what would you invent? Why?

Mnie przynajmniej te przykłady wydają się infantylne, co ogranicza zastosowanie kart z dorosłymi i nastolatkami, którzy sami zwracali uwagę na niegramotność niektórych pytań. Zwłaszcza nastolatkowie, którzy z natury swojej nie przebierają w słowach. Z dziećmi można by być mniej wybrednym, ale te z kolei mogą zwyczajnie nie być w stanie odpowiedzieć na niektóre pytania:

Will you wear something blue if you get married next year? Why?

Will you accept a job position that requires working overtime at least three times a week if you become very desperate for a job this year?

Roztropna selekcja używanych kart zapobiega tym problemom, pozwala urozmaicić zajęcia i oszczędzić czas na ich przygotowaniu. A to, zdaje się, najważniejsze cechy gotowych materiałów.